Skip to main content

How to Calculate Relative Value...of Teeth Whitening Strips


I don't know about you, but when i draw smiling unicorns, i reach for the white crayon when i go to color their teeth.  But what if, when your co-workers are coloring pictures of you climbing out of a pit full of snakes, they reach for Banana Mania or Desert Sand when coloring your teeth?  Alternatively, are you vain and addicted to coffee and red wine?  Sounds like you need to whiten your teeth!
"I live in Starbucks!"  "I am a (red) wine-o!"  "I care too much about how i look!"
"But teeth whiteners are expensive," you whinge.  There, there, stupid.  Haven't you ever heard of the Internet?  The Internet makes things cheaper, and saves you the trouble of having to get off your lazy ass to obtain them!
I am lazy.  Thanks, the Internet!
Amazon does an especially good job of this:  for many items, if you "subscribe" to them, you save 5-15% off the normal price, and get free shipping.  And you can always unsubscribe as soon as you've received the item.  Bonus points if you use an Amazon credit card:  you accrue points for every dollar spent (extra for Amazon purchases), and these points turn into pennies towards Amazon purchases at the end of your billing cycle.  Amazon also conveniently displays unit prices of items, which expedites the process of honing in on the highest-valued items!  In our case, this mostly means cost per whitestrip.

This leads us to the next logical question:  is cost per whitestrip the factor that tells us the best value?  Does this index still hold water when comparing different strengths of whitestrip?  How is relative strength determined?
Apply these once a day for 30 minutes.
Well, i decided that the "unit" used to calculate unit price should be the number of "minutes" in a box.
Do 6 of these, which are only used for 5 minutes a day, equal 1 of the previous?
Naturally, this lead to the utilization of a spreadsheet:
The Unit Price column is determined by the following formula:  Price / (Minutes * Strips)
I believe this formula gives a better unit price by which to assess value than merely examining the price per strip.  So, as is clearly apparent from this spreadsheet, item 6 yields the highest value, in spite of only being 5 strips, and in spite of item 10 actually being much cheaper per strip.  If one needs only use a strip every three months, the value becomes far more salient.  Purchased!  Now i will brew some black coffee, open a bottle of Barolo, smoke a cigarette, and eat some blueberries to celebrate!

Comments

Popular posts from this blog

Do you need juice!?

Have you ever said to yourself, "i should eat more fruits and vegetables...but Whataburger sure is great"?  Me too! Well, my mom bought my cat and i vitamins for Christmas, which i think is her way of saying i am unhealthy.  My Polish co-worker advocates eating primarily uncooked meats, and admonishes, "legumes are pretty much the worst thing you can eat."  Netflix keeps reminding me that everytime i eat a hamburger, i am LITERALLY RUINING THE WORLD.  And sad people in podcasts keep telling my passive ears that "exercise and eating right" will miraculously cure even clinical depression. One thing i can say though is that plants look awfully healthy.  So...i should eat more of them...or any of them!  You already know what a passion i have for finding and purchasing the cheapest food .  But how do i consume it all before it spoils, when i often am gone at work 14 hours a day!?  My recent acquisition of a refurbished juicer helps!  And this' w...

KITTENS! Inspired by...KITTENS!

Here's a fun sentence:  since i got laid off, i've been able to fulfill one of my longtime dreams.  Fostering kittens!  I've always wanted to, but (depending on age) they need to be weighed and fed like 4 times a day.  So it can be challenging to foster if you have to go into an office, even one day a week like at my previous job.  But now, between filling out job applications and going on interviews, i'm raising America's next generation of purrfect little fur beasts! Say hello to the J28 litter!  Meet (in alphabetical order) Jack, Jack O Lantern, Jackson, Jemima, Jerome, and Jezebel!  This' only my second time fostering kittens, so the good people at Austin Pets Alive! only saddled me with two of these sweet baby angles--Jezebel (whom i'm calling Lil) and Jack O Lantern (whom i'm calling Loop). These nicknames came about because i've named all my cats after sub shops:  Blimpie , HoneyLightning ThunderCloud , and Tucci .  Loop ...

Kingdom of Loathing Crafting

This is me. Crafting is a large part of KoL (Kingdom of Loathing, a delightful browser-based, multiplayer role-playing game).  As a disco bandit, i am skilled at the art of cocktailcrafting.  There are many discoveries i've yet to make, so i need to keep track of what ingredients i need to acquire to make new drinks. The left column denotes the type of item i hope to discover. I've also got a Chef-in-the-Box which helps me cook fancy dishes. Green cells denote items i already have. Below is some of the equipment i possess, organized by type.  The "Handed" column refers to the number of hands required to wield a weapon.  Note that some weapons require three hands. Meat is the currency of the Kingdom of Loathing. If you combine some meat, you can make meat paste.  With meat paste, you can glue other items together, creating familiars, gear, usables, etc. The parenthetical statements following some of the items describe the quests, locations, o...